מהו עוסק פטור?

משרד רואי חשבון הזול והטוב בישראל!

באנר שירותי הנהלת חשבונות

עוסק פטורעוסק פטור הוא ההגדרה הבסיסית ביותר של סוגי עסקים בישראל, כאשר עוסקים פטורים הם עסקים קטנים בעלי מחזור הכנסות נמוך, לרוב מדובר על עצמאים ופרילנסרים.

העוסק הפטור מחויב לרמה הבסיסית ביותר של הנהלת חשבונות וכמו כן, הוא פטור מתוספת וגביית מס ערך מוסף לעסקאותיו (מכירות). עוסק פטור אינו פטור באופן מלא מתשלום מע"מ על הוצאות עסקיות שונות וכמובן שאין באפשרותו להתקזז על המע"מ כמו עוסק מורשה או חברה בע"מ.

ההגדרה של עוסק פטור מבחינת היקף המחזור נקבעת מעת לעת, כאשר לשנת 2014 הסכום הרלבנטי הוא עד 100,000 ש"ח. במאמר זה נסקור את היתרונות והחסרונות של הגדרת העסק כעוסק פטור.

יש לציין כי רישום העסק כעוסק פטור היא במקרים רבים זמנית, יזמים רבים מגדירים כך את עסקם במועד הקמתו ומתוך הנחה שהפעילות העסקית לא תהיה רבה בתור התחלה. אך לאחר ביסוס העסק והגדלת ההכנסות, עסקים רבים חורגים ממחזור העוסק הפטור ומשנים את הגדרת העסק לעוסק מורשה. כמו כן, ההגדרה של עוסק פטור החליפה את ההגדרות של עוסק זעיר ועוסק זעיר פטור.

השאלות שיש לשאול

מעבר ליתרונות והחסרונות שבהגדרת עוסק פטור עבור עסקים, יזמים עסקיים צריכים לשאול את עצמם כמה שאלות מהותיות בהקשר לפתיחת עסק המוגדר עוסק פטור. שאלות אלו כוללות למשל: הוראות ניהול הספרים הרלבנטיות (הנה"ח), אילו דוחות יש להגיש לרשויות המס ומתי, האם יש לעסק הוצאות מוכרות לצרכי מס, מהי הצהרת עוסק פטור, מה לגבי הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה ומועד ההגשה, אילו מסמכים עסקיים יש להפיק.

כמו כן, ישנם עסקים ובעלי מקצועות חופשיים שאסור להם להיות מוגדרים עוסקים פטורים, ללא קשר לגובה המחזור.

יתרונות של עוסק פטור

היתרון המרכזי של הגדרת עסק כעוסק פטור היא בפשטות התהליך ובכך שזהו הליך ללא התחייבויות תפעוליות מורכבות מדי. כך שזוהי אפשרות נוחה וזמינה מאוד לעסקים קטנים חדשים שבתור התחלה רוצים להתחיל פעילות עסקית, אך אינם בטוחים מה תהיה מידת ההכנסות והיקף הפעילות.

פתיחת עוסק פטור היא קלה ומהירה מאוד, פשוט ניגשים לפתוח תיק במע"מ, במס הכנסה ובביטוח הלאומי ואפשר להתחיל להפעיל את העסק.

היתרונות המרכזיים הנוספים של עוסק פטור הינם:

  • הוראות ניהול ספרים לגבי עוסק פטור פשוטות ובסיסיות מאוד, אפשר לנהל זאת לבד אפילו וכל הדרישה היא בעיקרה הפקת קבלות, ניהול ספר פדיון יומי / הכנסות ושמירת תיעוד חוץ של כל המסמכים הקשורים לניהול העסק. כיום יש פתרונות זמינים ופשוטים של תוכנות הנה"ח אינטרנטיות לניהול חשבונות והפקת מסמכים.
  • אין דיווחים חודשיים או דו חודשיים למע"מ – הדיווח נעשה אחת לשנה באמצעות הצהרת עוסק פטור.
  • אין תשלומים חודשיים של מקדמות מס הכנסה אלא תשלום לאחר סיום שנת המס בהתאם לשומת המס – לרוב העוסקים הפטורים אין חבות מס כי אינם מגיעים לסף המס.
  • ניתן לקזז הוצאות עסקיות, כאשר בנוסף מוסיפים להוצאות את המע"מ ששולם במסגרת ההוצאות ולא ניתן לקזז – הרווח קטן וחבות המס קטנה בהתאם.
  • אם עושים זאת דרך גורם מקצועי כמו משרד הנה"ח או רו"ח, עלות הגשת הדו"ח השנתי למס הכנסה נמוכה יותר עבור עוסק פטור.

חסרונות של עוסק פטור

כמובן לעוסק פטור יש גם חסרונות אשר חשוב להכיר, אלו כוללים למשל:

  • מבחינה שיווקית העסק נתפס כקטן וחסר ניסיון.
  • אי אפשר להתקזז על מע"מ עבור הוצאות.
  • יש גופים עסקיים שלא מוכנים לעבוד עם ספק שאינו מנפיק חשבוניות מס.
  • עשוי להיווצר תמריץ שלא לעבור את סף ההכנסות המתאים להגדרת עוסק פטור.

קראו על המעבר מעוסק מורשה לעוסק פטור והאם זה כדאי

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן עם ניסון עשיר ומגוון של למעלה מ-40 שנה כשכיר וכעצמאי. מייסד החברה ומנהל אותה עם בנו, רו"ח יניב קרן עם נסיון של למעלה מ-7 שנים בתחום המיסוי באחד המשרדים הוותיקים בארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן