מס תשומות – מס לעסקים

משרד רואי חשבון הזול והטוב בישראל!

באנר שירותי הנהלת חשבונות

מע"מ תשומות (נקרא גם מס תשומות) הוא מס ערך מוסף אותו משלם העסק בגין שירותים שניתנו לעסק או קניות שונות הקשורות לתפעול השוטף של העסק. זאת בניגוד למע"מ עסקאות, אותו משלמים הלקוחות של העסק.

במילים אחרות ניתן לומר כי מס תשומות הוא המס המוטל על קבלת שירות או קניית ציוד ואילו מס עסקאות הוא המס המוטל על מכירה של ציוד או מתן שירות. כאשר בחודש מסוים מע"מ תשואות נמצא גבוה יותר ממע"מ עסקאות, הנישום רשאי לקבל החזר מע"מ.

שני הסוגים של מס תשומות

נהוג להבחין בין שני סוגים עיקריים של מס תשומות להלן:

  • תשומות על נכסים קבועים וציוד קבוע – הכוונה היא לכלל ההשקעות הכספיות השונות הקשורות לציוד הקבע של העסק ולמבנה שבו מתנהל העסק. אלמנטים אלו לא מיועדים למכירה במסגרת הפעילות השגרתית של בית העסק. לפיכך הכוונה בתשומות אלה היא בעיקר לרכישה של מכונות שונות לייצור טובין, הקמת המבנה שבו מתנהל העסק, רכישה של קרקע לטובת העסק ועוד.
  • תשומות על רכישות שוטפות המבוצעות לטובת הפעילות של העסק – הכוונה היא למשל לרכישה של מלאי סחורות על מנת למכור את הסחורה בסופו של דבר במסגרת הפעילות העסקית, הוצאה על שירותים המתקבלים לטובת צורכי העסק כמו לדוגמה טלפון או מים, רכישה של חומרים שונים המשמשים לטובת מתן השירות בעסק (כמו לדוגמה תכשירים לשיער במספרה) ועוד.

במסגרת הדיווח למס ערך מוסף המתבצע אחת לחודש או אחת לחודשיים, חשוב לציין בנפרד אילו הוצאות הן על נכסים קבועים ואילו על רכישות שוטפות.

ניכוי מע"מ תשומות על רכב

ישנם מקרים ספציפיים שבהם ניתן יהיה לנכות מס תשומות עבור רכישה של רכב פרטי. כך לדוגמה אם מדובר ברכישה של רכב על ידי בית ספר לנהיגה, ברור כשמש כי ניתן לנכות את המס. הדבר נכון גם כן במקרים שבהם נרכש למשל רכב על ידי עסק המתמחה במכירה של רכבים או כשמדובר ברכישת רכב שטח על ידי חברה המתמחה בהפקת טיולי שטח לצורך העניין.

בכל הקשור לתפעול של רכב פרטי, נהוג להבחין בין רכב שעיקר השימוש בו הוא לצורכי העסק לבין רכב פרטי שעיקר השימוש בו הוא לא לצורכי העסק. במקרה הראשון ניתן לנכות שני שליש ממס התשומות ואילו במקרה השני ניתן לנכות רבע בלבד ממס התשומות. הכוונה בהוצאות שוטפות היא למשל לדלק, תיקונים, טיפולים תקופתיים ועוד.

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן עם ניסון עשיר ומגוון של למעלה מ-40 שנה כשכיר וכעצמאי. מייסד החברה ומנהל אותה עם בנו, רו"ח יניב קרן עם נסיון של למעלה מ-7 שנים בתחום המיסוי באחד המשרדים הוותיקים בארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן