מכס

משרד רואי חשבון הזול והטוב בישראל!

באנר שירותי הנהלת חשבונות

מכסמכס הוא מס שהמדינה מטילה על יבוא של סחורות ומוצרים מסוימים ולעיתים גם על יצוא. מכסים מאפשרים למדינה להרוויח מיסים על עסקאות יבוא של סחורות ומוצרים אל השוק הישראלי ובנוסף מדובר על אחת הדרכים המרכזיות להגן על תעשיות ועסקים מקומיים – למשל באמצעות מכסי מגן שהופכים יבוא של מוצרים מסוימים ליקר לעומת רכישה של מוצרים מישראל.

עבור עסקים וארגונים, ההתנהלות מול המכס היא לרוב בעיקר תחת תחום אחריותם של אנשי הרכב ואנשי יבוא-יצוא, אך למעשה יש גם היבטים המצריכים מעורבות של עובדי הנהלת החשבונות, פנימיים או חיצוניים לארגון.

כמובן שלא כל עסק נדרש להתנהלות פיננסית וחשבונאית מול אגף המכס ברשות המיסים, בעיקר מדובר על עסקים העוסקים ביבוא של סחורות ומוצרים בהיקפים גדולים ו/או קבועים. משום שבפועל חלקים גדולים של העסקים בישראל אינם מנהלים פעילות שוטפת מול המכס, עבודת אנשי הנהלת החשבונות מול המכס מצריכה מיומנות וידע בתחום ספציפי זה.

תשלומי מיסי יבוא של העסק למכס

כאשר ספק שירותי הנהלת החשבונות עוסק גם בתחום המכס וההתנהלות מול מוסד ממשלתי זה, היבט נרחב של פעילות זו כולל הסדרה וביצוע של תשלומי מיסי היבוא של העסק מול המכס. מיסי היבוא כוללים את מס המכס עצמו כפי שמוגדר על סחורות ומוצרים מסוימים, אך בנוסף יש גם מקרים רבים בהם ישנה דרישה לתשלום מס קנייה, היטל מכס מסוים, מע"מ ועלויות עמילות מכס שונות.

כך שמרכיב המכס הוא פעמים רבות רק  אחד מתוך שורה של מיסי יבוא שהעסק נדרש להסדיר על מנת לשחרר את הסחורה שלו מהמכס ולהתנהל באופן תקין מול המדינה.

אנשי הנהלת חשבונות יכולים לשלם את מיסי היבוא של העסק באמצעות שירות מקצועי וייעודי של חברת עמילות מכס, המנהלת את מרבית התהליך מל המכס – במקרים אלו את העבודה עושה חברת עמילות המכס ולא משרד הנהלת חשבונות כמובן. אך יש אפשרות בהם מנהלי החשבונות של העסק מסדירים את הנושא ואת התשלומים מול המכס ישירות. את מיסי היבוא ניתן לשלם דרך אתר האינטרנט של המכס, באמצעות הזנת הפרטים בשובר שנשלח לבית העסק מהמכס עצמו.

מעקב אחד הוצאות הקשורות למכס

במסגרת ניהול החשבונות השוטף של העסק, אנשי הנהלת חשבונות נדרשים כמובן לנהל מעקב, רישום מסודר ודיווח מתאים של פעילות עסקית ופיננסית של העסק. חלק מזה כולל רישום ומעקב אחר הוצאות ועסקאות הקשורות לפעילות מול המכס.

כך שבספרי העסק יש לשמור מסמכים ולנהל רישום מדויק של הוצאות על מיסי יבוא, הוצאות עמילות מכס וכיוצא באלו. כמו כן, מעת לעת תיתכן דרישה של בעל העסק, מנהל חשבונות בכיר או רו"ח לדו"ח אודות הפעילות של אותו עסק מול המכס, הוצאות עמילות מכס או תשלום מיסי יבוא למשל.

מעקב זה מתבצע באמצעות חשבוניות מס וקבלות של חברת עמילות המכס איתה עובד העסק, אישורי תשלום מול המכס והיבטים אחרים של ניהול ספרים. עלויות המכס הינן קריטיות וניהול עסקי ולתכנון לטווח ארוך, לכן אלו נתונים חשובים מאוד לא רק מבחינת דיווחים לרשויות המס אלא גם למנהלי ובעלי העסקים.

לעיתים מנהלי החשבונות, בעיקר ברמות הבכירות יותר, עשויים להידרש לבצע תחשיבים שונים לגבי עלויות המכס מול מבנה העלויות הנוספות של העסק, תחשיבים לגבי תמחור מוצרים וכיוצא באלו.

לסיכום, כיום, מרבית ההתנהלות של עסקים מול המכס היא באמצעות חברות עמילות מכס המתמחות בכך, אך יש עסקים שמתנהלים לבד או בעזרת אנשי הנהלת החשבונות. בנוסף, מעקב יעיל אחר הוצאות המכס השונות הוא כן באחריות מנהלי החשבונות וזהו מידע עסקי חשוב מאוד.

ראו גם:
תוכנת CRM – ניהול קשרי לקוחות

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן עם ניסון עשיר ומגוון של למעלה מ-40 שנה כשכיר וכעצמאי. מייסד החברה ומנהל אותה עם בנו, רו"ח יניב קרן עם נסיון של למעלה מ-7 שנים בתחום המיסוי באחד המשרדים הוותיקים בארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן