חשב שכר

משרד רואי חשבון הזול והטוב בישראל!

באנר שירותי הנהלת חשבונות

חשב שכרנושא השכר הוא אחד המרכזיים בהתנהלות העסקית של עסקים שונים, אך לא תמיד התחום המשמעותי הזה נכלל יחד כאשר אנשים חושבים על שירותי הנהלת חשבונות.

המשכורות הן הרבה מעבר לתשלום סכום כספי מדי חודש לעובדים, זהו עולם ומלואו של הפרשות, של תקנות, של חוקי עבודה, של זכויות סוציאליות וכמובן של משמעויות פיננסיות לעסק. לכן חשב השכר הוא תפקיד רגיש וחשוב, תפקיד המחייב מקצועיות וקפדנות.

כאן תוכלו למצוא את כל המידע הרלבנטי אודות חשבות שכר, תחומי האחריות של חשב השכר והקשר להנה"ח.

בארגונים גדולים כגון מפעלים, חברות וכיוצא באלו, מעסיקים פעמים רבות שוכרים חשב שכר פנימי, המועסק כשכיר ועוסק באופן בלעדי בנושאי השכר של עובדי הארגון. אך כמו כן כמובן שנפוץ מאוד לקבל שירותי חשבות שכר במיקור חוץ, כפי שמקבלים שירותי הנהלת חשבונות ובמסגרת חבילת שירות מקיפה של שירותים חשבונאיים ופיננסיים.

רקע על המקצוע

חשב השכר עוסק בכל היבטי שכר העובדים. אלו אנשי מקצוע העוברים קורסים מקצועיים רלבנטיים, לעיתים לצד הכשרות נוספות בניהול חשבונות, ייעוץ מס וכדומה.

כמו בתחום הנהלת החשבונות, גם בחשבות שכר יש דרגות מקצועיות מסוימות, כאשר ראשית כל משלימים הכשרה בסיסית בתור חשב שכר ובה משך ניתן להתקדם להכשרה של חשב שכר בכיר.

התחום כולו מנוהל במידה מסוימת ע"י לשכת רו"ח, כאשר הלשכה עורכת מבחני הסמכה (לא מחייבים עדיין) לחשבי שכר שסיימו קורסי הכשרה שונים.

התחום של חשבות שכר הפך נדרש ורלבנטי עם ההתקדמות וההתפתחות של תחום השכר ודיני העבודה, כאשר על מעסיקים לעמוד בהגדרות שונות ורבות בהקשר לשכר עובדיהם. כיום ברור כי יש יתרון תפעולי ועסקי אדיר בניהול מקצועי וייעודי של כל נושא השכר בארגון.

תפקידי חשב השכר

חשבי שכר עוסקים בכל ההיבטים הקשורים למשכורות העובדים, מהפרטים הבסיסיים ביותר ועד היבטי שכר מורכבים מאוד. שירות חשבות שכר מתחיל בקליטת העובד במערכת, ממשיך בניהול והכנת המשכורות על כל המשתמע מכך ומסתיים בכל חודש לאחר העברת המשכורת והתלוש לעובד.

חשבי שכר מוכשרים והינם בקיאים בנושאים כגון מס הכנסה, דיני עבודה, זכויות סוציאליות, הפרשות פנסיוניות, ביטוח לאומי וכיוצא באלו. כיום, כל עבודת חשב השכר מתבצעת באופן ממוחשב, על בסיס תוכנות שכר והנה"ח מתקדמות וייעודיות.

תפקידי חשב שכר כוללים למשל:

  • הזנת פרטי העובד למערכת – מפרטים אישיים בסיסיים ועד פרטים אודות נקודות זיכוי, הטבות מס וכן הלאה.
  • הכנת המשכורות בתוכנת השכר – רכיבי שכר קבועים, רכיבים מיוחדים, בונוסים, הפרשות לחסכונות פנסיוניים, הפרשות לקרנות ולזכויות סוציאליות שונות, הפרשות לביטוח לאומי, היבטי מיסוי ועוד.
  • הפקת תלושי שכר לעובדים.
  • העברת המשכורות בפועל לעובדים או ניהול תהליך התשלום לעובדים מול המעסיק.
  • לוודא כי כל הכספים הרלבנטיים הועברו לצרכי מיסוי והפרשות סוציאליות למיניהן.
  • לעדכן את פרטי העובד לאור שינויי חקיקה, שינוי בפרטים אישיים, שינוי סטאטוס העובד וכן הלאה.

חשבי שכר חייבים להיות בקיאים ביותר בכל הנושאים, החוקים והתקנות הקשורים לשכר בישראל. התפקידים שנסקרו לעיל הינם הפעולות השגרתיות ושחשב השכר מנהל ומבצע בשוטף, כחלק מהגדרת התפקיד שלו ובהתאם לצרכי הארגון אותו הוא משרת, בין אם באופן ישיר כשכיר או במיקור חוץ. משרדי הנה"ח מעסיקים פעמים רבות חשבי שכר מקצועיים.

פעילויות מיוחדות של חשב השכר

לצד מגוון התפקידים של חשב השכר בשגרה, לעיתים אנשי מקצוע אלו נדרשים לתת את הדעת ואת שירותים המקצועיים לפעילויות מיוחדות.

פעילויות והיבטים אלו כוללים למשל חוות דעת או צעדים בהקשר לתכנון המס של העסק מנקודת מבט של השכר, ייעוץ לגבי העלאות שכר, יישום עדכוני מס או דיני עבודה באופן רוחבי על הארגון ומשכורות העובדים, הפקת דוחות שכר מיוחדים למעסיקים או לרשויות ועוד. זו בהחלט תחום חשוב, מקצועי המחייב דיוק וסדר ללא פשרות.

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן עם ניסון עשיר ומגוון של למעלה מ-40 שנה כשכיר וכעצמאי. מייסד החברה ומנהל אותה עם בנו, רו"ח יניב קרן עם נסיון של למעלה מ-7 שנים בתחום המיסוי באחד המשרדים הוותיקים בארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן