מהי הנהלת חשבונות לעצמאיים?

משרד רואי חשבון הזול והטוב בישראל!

באנר שירותי הנהלת חשבונות

מהי הנהלת חשבונות לעסק עצמאי?כל עסק וכל עצמאי מחויבים להתנהל על פי החוק מבחינה חשבונאית, מבחינת רישום ומבחינת תשלומי המיסים השונים. מכיוון שבמרבית המקרים העוסק העצמאי איננו בקיא די הצורך בעקרונות החשבונאות המקובלים, ברישום דוחות, בדיווח וביכולת להבחין בין הוצאות לגיטימיות לבין כאלה שהן לא, יש צורך להיעזר בשירות של הנהלת חשבונות לעצמאיים.

בשורות הבאות נבין מהי בדיוק הנהלת חשבונות לעצמאיים. נראה באילו נושאים מקובל להיעזר בכך עוד בשלבים הראשונים של העסק, מדוע יש לכך חשיבות גם בשדרוג העסק מבחינה פיננסית וניהול פיננסי ועוד.

רישום עוסק חדש

חשוב להבין, כאשר מדברים על עצמאיים, ישנם סוגים שונים של היקפי פעילות וסוגים שונים של מקצועות ותחומי פעילות. כל הדברים הללו משפיעים גם על החובות והזכויות מבחינה חשבונאית ומבחינה של חבות מס והדרישה להציג רישומים ודוחות על ניהול העסק.

פעמים רבות חשוב להיעזר בשירות של הנהלת חשבונות לעצמאים עוד לפני שמתחילים לפעול הלכה למעשה, לפחות בהיקפים משמעותיים. כבר עם המחשבה להפוך לעצמאי חשוב להחליט, לבד או בשיתוף איש מקצוע, באיזו צורה יתנהל העסק ואיזה מעמד יהיה לו מול רשויות המס ובפרט מול מע"מ (מס ערך מוסף).

ישנם עצמאיים שיכולים לבחור בין צורת רישום של עוסק מורשה ויש שיכולים להיות גם עוסקים פטורים. לעיתים, הצורה הנכונה ביותר עבור העצמאי היא לפעול תחת כיסוי חוקי של "חברה" ואפילו של חברה בע"מ. המשמעות של צורת הפעילות – עוסק פטור, מורשה, חברה וכן הלאה, אינה בעלת חשיבות סמלית בלבד. יש לכך גם משמעות מבחינת צורת ההתחשבנות מול רשויות המס ולעיתים יש גם השפעה ישירה על הרווח הנקי.

לסיכום, שירותי הנהלת חשבונות לעצמאיים מתחילים, פעמים רבות, בסיוע בהקמת התשתית העסקית מבחינה חשבונאית וקבלת החלטה נכונה על סיווג העוסק, על כל המשתמע מכך.

הנהלת חשבונות לעצמאיים באופן שוטף

למרות שרישום העוסק ופתיחת פעילות מול רשויות המס הוא חלק חשוב בשירות של חשבונאות והנהלת חשבונות לעצמאיים, הרי שמדובר לרוב על מהלך חד פעמי ולכל היותר כזה שמשתנה לעיתים רחוקות (כגון שינוי עוסק מפטור למורשה, למשל, לאור גידול במחזור המכירות).

החלק המרכזי והחשוב של הנהלת חשבונות לעסקים, כולל את הטיפול השוטף בכל ההוצאות ובכל ההכנסות. ישנם עצמאיים שמוכנים לקחת על עצמם חלק מהניהול השוטף והם מבצעים רישום על פי הכללים של כל ההכנסות ושל כל הוצאות, כאשר מנהלי חשבונות מוסמכים ורואי חשבון מבצעים אלמנטים של בקרה, הפקת דוחות וטיפול מול הרשויות במקרה הצורך. במקביל, יש עצמאיים שמעדיפים שלא לעסוק כלל בהיבט החשבונאי.

עבור עצמאיים שלא אוהבים או חוששים מעיסוק בפן החשבונאי של הפעלת הפעילות העסקית, שירותי הנהלת חשבונות יכללו את הטיפול המלא בכל הרישומים, הפקת הדוחות והתנהלות שוטפת וזאת בנוסף לתשלומי מע"מ, תשלומי מקדמות מס וכן הלאה.

לסיכום, חשבונאות לעצמאיים כוללת היבט משתנה של התנהלות שוטפת הן ברישום והן בתשלומים והפקת דוחות שונים.

הנהלת חשבונות לעצמאיים ושירותים נוספים

שירותי הנהלת חשבונות לעצמאיים כוללים גם מעקב אחר היבטים פיננסיים, שמעידים על איתנות העוסק העצמאי ויכולתו לשפר פעילות. חשבונאי או מנהל חשבונות מקצועיים יכולים להבחין ב"חריגות" פיננסיות או בסימני אזהרה או נקודות שניתן לשפר. בנוסף, שירות חשבונאי אחראי ורציני כולל גם:

  • הפקת דוחות של סיכומי שנה והתנהלות של סגירת שנה חשבונאית ומול רשויות המס.
  • טיפול בהגשת דוחות של הצהרת הון, שנחשבים לדוחות מורכבים ובעלי חשיבות עליונה מבחינת מס הכנסה.
  • טיפול במשכורות, עבור עצמאיים שמתחילים להעסיק עובדים.
  • טיפול בביצוע החזרי מס ותכנוני מס לצורך הקטנת החבויות השונות.
רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן עם ניסון עשיר ומגוון של למעלה מ-40 שנה כשכיר וכעצמאי. מייסד החברה ומנהל אותה עם בנו, רו"ח יניב קרן עם נסיון של למעלה מ-7 שנים בתחום המיסוי באחד המשרדים הוותיקים בארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן