החשיבות של הנהלת חשבונות לעסק

משרד רואי חשבון הזול והטוב בישראל!

באנר שירותי הנהלת חשבונות

מחשבון, משקפיים, חישוב, פיננסיםעסקים יכולים להיות שונים מאוד זה מזה ומגוונים מאוד באופיים. דבר זה נכון גם כאשר בוחנים ענפים כלכליים שונים וגם כאשר מדברים על פעילות בקני מידה שונים. בסופו של דבר, החברה האנושית נזקקת לארגוני ייצור ושירותים מכל הגדלים ומכל המינים.

לצד גיוון זה בעולם העסקים המקומי והבינלאומי, יש דבר אחד שנכון תמיד – כל עסק חייב לתעד ולרשום את כל הפעולות שבהן הוא מעורב ואשר יש להן אופי כספי. תיעוד זה, המכונה גם "הנהלת חשבונות" רחוק מלהיות אך ורק פעולה טכנית. ריבוי החוקים, התקנות והפסיקות השונות מאפשר ללכת בדרכים חשבונאיות שונות, לעיתים מקבילות ולעיתים סוטות זו מזו, אך גם כאן יש חוט מקשר. כל דרכי הרישום צריכות להיות גם חוקיות וסבירות וגם כאלה שיוכלו להועיל לעסק ולמנהליו.

פועלים על פי החוק

הנקודה הבסיסית ביותר, שמתארת את החשיבות של הנהלת חשבונות לעסק טמונה בכך שמדובר על חובה חוקית. כל עסק, ולו גם הקטן והזעיר ביותר, מחויב לנהל רישום חשבונאי של הוצאות והכנסות ולשמור תיעוד מתאים, של חשבוניות, קבלות וכיוצא באלה.

כדי לעמוד בדרישות החוק, יש מקרים ובהם יעדיפו בעלי עסקים להחזיק מחלקה של הנהלת חשבונות, לרוב במשרדי ההנהלה הראשית. דרך פעולה זו מתאימה בעיקר לחברות ועסקים גדולים או לכל הפחות – כאלה בגודל בינוני. לעומת זאת, ישנם מקרים שבהם יוחלט על דרך אחרת, דהיינו להסתייע במשרדים להנהלת חשבונות.

משרדים כאלה, שבהם עובדים מומחים לעניינים כלכליים, מיסוי וחשבונאות, מספקים שירותי הנהלת חשבונות (הנה"ח) לכל סוגי החברות והעסקים. פעולה זו מתאימה בין היתר לעוסקים קטנים או זעירים, לעצמאים, לחברות שירותים ומפעלים יצרניים, שלא רוצים לנהל תחום זה בעצמם.

מחזור ותזרים מזומנים

חשיבות נוספת, מהותית לא פחות, להנהלת חשבונות לעסקים נובעת מהצורך . פרמטרים כאלה, שנגזרים ממערכת הנהלת החשבונות, חשובה מאוד לצרכים שונים. בין היתר, מחזור הפעילות מסייע:

  • בתכנון ארוך טווח.
  • בהגדרת יעדים ועמידה בהם.
  • ביכולת לבצע היערכות בעייני מלאי ותכנון מלאי (לעיתים בשילוב עם מערכות לוגיסטיות).
  • בגיוס כספים והשגת מימון בתנאים מיוחדים.

יעילות תפעולית וניהולית

היבט שחשוב להזכיר באופן מיוחד אודות קבלת נתוני הנהלת חשבונות בענייני מחזור ותזרים מזומנים קשור בבדיקת היעילות התפעולית והניהולית. כאשר מדובר על ארגונים גדולים למדי או סבוכים מבחינה פיננסית, קשה למנהל או למועצת המנהלים ולמנכ"ל, לבדוק האם העסק פועל ביעילות. יתרה מכך, לא פעם קשה לדעת האם מגזר מסוים של הפעילות מצריך התייחסות מיוחדת.

היכולת של הנהלת החשבונות העסקית לספק דוחות בנושאים שונים, מאפשרת היערכות טובה יותר ושיפור ליקויים באמצעות דרכים שונות, תוך התייחסות לסעיפי הוצאות והכנסות מסוגים שונים. רישום חשבונאי ודוחות אפקטיביים חשובים, אם כן, לכל עסק שצריך או מעוניין:

  • לעמוד בדרישות החוק מבחינת רישום נתונים, הצהרת הון, אספקת דוחות שנתיים.
  • לדעת האם הפעילות היצרנית מצליחה להפיק את הרווחים המצופים, בין היתר באמצעות השוואה של נתונים עסקיים מקובלים בענף.
  • לנהל מערכת גביה איכותית, תוך התייחסות לימי אשראי שנותנים ללקוחות, לימי אשראי שמקבלים מספקים, לתנודות בפעילות העסקית לפי עונות ומחזורים.
  • לבצע תכנון מס, כדי להימנע מתשלומים מיותרים לרשויות כגון מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי. על פי החוק, כל עסק רשאי לעשות ככל יכולתו (בהתאם לסייגים שונים), על מנת להביא למינימום את הוצאות המס.
  • בנוסף, רק מעקב מתמיד אחר הביצועים מאפשר התייחסות למצבי משבר ולמצבי הזדמנות גם יחד, וזאת תוך שימוש נכון במקורות ובאמצעי הייצור.
רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן עם ניסון עשיר ומגוון של למעלה מ-40 שנה כשכיר וכעצמאי. מייסד החברה ומנהל אותה עם בנו, רו"ח יניב קרן עם נסיון של למעלה מ-7 שנים בתחום המיסוי באחד המשרדים הוותיקים בארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן