החזרי מס

משרד רואי חשבון הזול והטוב בישראל!

באנר שירותי הנהלת חשבונות

החזרי מסהחזרי מס הם מצב בו אדם – שכיר או עצמאי – או גוף עסקי כלשהו זכאים להחזר חלק מתשלומי המס ששילמו בעבר לרשות המיסים. כאשר אדם משלם בפועל יותר מדי מס לעומת מה שהיה צריך לשלם בפועל, ניתן ורצוי להגיש בקשה להחזרי מס על מנת לאזן את חבות המס ולקבל חזרה כספים שמגיעים לנישום.

החזרי מס היא קטגוריה הרלבנטית למעשה בעיקר לשכירים ולעצמאים בעלי עסקים פרטיים, פחות לחברות – המשלמות מס חברות ולא מס הכנסה רגיל. מבחינת שירותי הנהלת חשבונות, החזרי מיסוי הם חלק אינטגראלי מהשירות של משרדי ניהול חשבונות רבים, שירות הניתן במסגרת עלות השירות הכוללת או בתשלום מיוחד ונפרד.

שירותים של הנהלת חשבונות כוללים היבטים שונים כגון ניהול ספרים, הכנת דוחות, הכנה לביקורות ועיסוק כולל ברישום הפעילויות הפיננסיות והעסקיות של עסקים שונים. לכן הנושא של החזרי מס אינו נמצא בבסיס השירותים החשבונאיים אלא זהו שירות נוסף ומשלים.

לכן, שירותי ייעוץ וליווי לגבי החזרי מס ניתנים באופן כללי רק במשרדי ניהול חשבונות מקצועיים, משרדי רואי חשבון ומשרדי יועצי מס – זהו אינו שירות הנה"ח שניתן לקבל או ליישם דרך תוכנות ניהול חשבונות המאפשרות ניהול עצמאי של ספרי העסק – מעוניינים בקבלת החזר מס? אנחנו ממליצים על שירותי הגנה פיננסית

מגוון סיבות להחזרי מס

כאשר שירותי הנהלת החשבונות לעסקים ולעצמאיים מבוצעים נכון, עם כל הנותנים הרלבנטיים שמועברים למנהלי החשבונות ובהמשך לרשויות המדינה השונות, חבות המס שנקבעת לנישום לאותה שנת מס צריכה להיות מדויקת והנמוכה ביותר שניתן ליישם מבחינת הנישום – עצמאי או חברה לצורך העניין. אך בפועל, במקרים רבים מאוד הנהלת החשבונות נעשית בהתאם להגדרות ובאופן תקין לחלוטין, אך ישנם פרטים מסוימים ורלבנטיים אשר נעדרים מהדו"ח השנתי למשל.

בפועל, לשכירים ולעצמאים יש במרבית המקרים סיכוי סביר בהחלט להיות זכאים להחזרי מס, עקב קריטריונים שונים של רשות המיסים. לעסקים גדולים יותר, תחום החזרי המס פחות רלבנטי, למרות שהוא בהחלט אפשרי ועשוי להיות רלבנטי, פשוט משום שניהול החשבונות של עסק גדול לרוב מאוד מוקפד ומדויק ומבוצע תחת תכנון מס מראש – החזרי המס עסקים הופכים רלבנטיים במיוחד כאשר העסק משלם מקדמות מס גבוהות מדי לעומת הרווח לאותה שנת מס.

הסיבות השונות לזכאות להחזרי מס הן למשל אי התחשבות במצבים אישיים שונים המזכים בנקודות זיכוי ממס – מצב משפחתי, מקום מגורים, שינויים במצב משפחתי לאורך שנת המס וכיוצא באלו. בנוסף, פעילות בשוק ההון יכולה לזכות בהחזרי מס והקטנת חבות המס בפועל, שינויים בהגדרת העסק לאורך השנה וכן הלאה.

כמו כן, עבור שכירים העובדים בכמה עבודות או עצמאים שהם גם שכירים, יש לעשות תיאום מס הלוקח בחשבון את כל ההכנסות, כל ההוצאות וכל ההיבטים המפחיתים את חבות המס לקבלת חבות המס האמיתית. תיאום מס מקצועי ומקיף עשוי להוביל לזכאות להחזרי מס.

ניתן לקבל החזרים עד 6 שנים אחורה

פרט שחשוב לדעת בהקשר של החזרי מס הוא שניתן לקבל החזרים רק 6 שנים אחורה, לא כולל שנת המס הנוכחית. לכן חשוב מאוד לעקוב אחר המצב ובפועל אפילו לבדוק מדי שנה את הזכאות להחזרי מס. מרגע שעברו 6 שנים, לא ניתן לדרוש החזרים בגין שנים קודמות מעבר לתקופה זו.

החזרי מס כשירות של הנהלת חשבונות

מבחינת קבלת שירות בדיקת הזכאות להחזרי מס והגשת הבקשה לרשות המיסים על ידי גורם הנהלת חשבונות, מנהלי חשבונות בכירים יכולים לבצע ניתוח של הנישום – שכיר או עצמאי לצורך העניין – ולחשב האם מגיע לו החזר מס. זאת על פי נתונים אישיים ונתונים פיננסיים אישיים.

הבקשה מוגשת על גבי טפסים מתאימים ובצירוף טפסים ומסמכים מתאימים, כאשר החזר המס בפועל כולל תוספת הצמדה. כמובן שלגורם המנהל בכל מקרה חשבונות של עצמאי, יהיה קל ומהיר יותר לבדוק זכאות החזרי מס.

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן

רו"ח אחי קרן עם ניסון עשיר ומגוון של למעלה מ-40 שנה כשכיר וכעצמאי. מייסד החברה ומנהל אותה עם בנו, רו"ח יניב קרן עם נסיון של למעלה מ-7 שנים בתחום המיסוי באחד המשרדים הוותיקים בארץ.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן